Dobrý den, rád bych se jako rodič dětí a zároveň i člověk, který rád chodí do přírody a zároveň navštěvuje i zoologické zahrady, vyjádřil k výběru nového ředitele ústecké zoo.
Obě koncepce jsou svým způsobem zajímavé. Nicméně domnívám se, že hlavní otázkou je, jakým způsobem bude v budoucnu zoologická zahrada financována. Kolik peněz je vedení města, současné ale hlavně i ty následují, ochotno investovat do oprav a dalšího provozu. Od toho se myslím musí odvíjet i další směřování celé zoologické zahrady.
Dovolte mi poznamenat, že jako rodilý Chomutovák jsem měl tu možnost sledovat, jak se Chomutovská zoologická měnila z ošklivého parku s rozbitými a oprýskanými pavilony, cestami a zázemím doslova v klenot Ústeckého kraje. Cesta to byla dlouhá, pomalá a jistě není zdaleka u konce. Pak zde máme zoologickou zahradu v Děčíně. Menší areál připomínající spíše rodinou zoo.
A nyní se dostáváme k jádru problému. Na ústecké zoologické zahradě je vidět doslova na každém kroku zchátralá infrastruktura, malé, na dnešní dobu již zcela nevyhovující, pavilony a výběhy zvířat. To je problém, na který se zde zadělávalo mnoho mnoho let. Je zcela bez diskuze, že hlavní prioritou by mělo být dofinancovat zoo tak, aby byla mohla být v průběhu dalších let zrekonstruována. Hlavní prioritou by také mělo být, aby se ústecká zoo také vrátila do evropské asociace zoologických zahrad. Je to velká ostuda města ale i samotné zoologické zahrady, která musí být bezpodmínečně napravena.
Až další otázkou v pořadí by mělo být, k jaké koncepci se přiklonit. Ústecká zoologická zahrada si dlouhou dobu zakládá na tom, že chová právě ta ikonická zvířata - slony, velké kočkovité šelmy, opice... Nicméně pozorujeme-li současný trend v zoologických zahradách u nás i ve světě, je hlavní priorita kladena na pohodlí zvířat, na to, aby se ve svém "výběhu" cítila co nejvíce jako ve volné přírodě. Ústecká zoo je svojí rozlohou spíše menší, její rozloha se nemá kam rozšiřovat. Shodneme-li se na tom, že ústeckou zoo je třeba zrekonstruovat tak, aby měli svoje pohodlí jak všechna chovaná zvířata, tak ale i návštěvníci, je zde opravdu prostor a finance pro to, aby zde mohla být chována ta již zmiňovaná ikonická zvířata v prostředí odpovídající současným trendům a 21. století? Opravdu je zde prostor a finance pro to nainvestovat ohromné finance do nových velkých pavilonů pro slony, velké kočkovité šelmy či velké opice?
Já se domnívám, že současná situace, která nastala v ústecké zoologické zahradě, je i velkou příležitostí. Tou příležitostí je koncepce pana Fejka. Pojďme se nebát změn a chopme se šance, která se zde nabízí. Ústecká zoologická zahrada má po mnoha letech šanci na svůj restart a zlepšení pověsti nejen u Ústečanů ale i u návštěvníků z blízkého i dalekého okolí. A v neposlední řadě mají velkou šanci na zlepšení životního prostředí i samotná zvířata.