Budoucnost Zoologické zahrady Ústí nad Labem
-
@michal-m. Ale co šelmy? Kam paní Psenkova přesune ty? Výběhy co budou dostačující nikoli pro splněné normy, ale hlavně pro kvalitní život těch koček ty má v plánu též vybudovat.?
-
V současné situaci jsem pro "vrabce v hrsti" než "holuba na střeše". Z těchto dvou koncepcí věřím koncepci pana Fejka. Kromě toho už dokázal, že je schopný manažer a dotahuje věci do konce. Já dávám hlas koncepci pana Fejka a přeji si aby byl vybrán právě on.
-
@housenka Vytáhnout jednu větu, o který navíc musíte vědět, jak to myslím a ještě na to sama upozorním, tak to gratuluju. Vysvětlovat Vám to nebudu, jestli máte aspoň první stupeň ZŠ, tak to chápete dobře, jen jste si chtěla rejpnout.
-
@michal-m.. tak denně slyším, alespoň od jednoho návštěvníka ZOO, buď "Jee to je chudák, hele jak je smutnej" (u expozice orangutani Ferdy) nebo pavilon šelem... někdo jiný zase. "Takový studený a holý to tu mají ty kočky, chudáci "... takže je fajn že se leccos může měnit ať už s paní Psenkovou nebo panem Fejkem. Ale jen u pana Fejka jsem při živém přenosu několikrát slyšela, že prvořadým je u něj blaho zvířat, což je alespoň pro mě to nejvíce důležitý. Alespoň jednou by jsme totiž měli přestat zvyhodnovat sami sebe a naopak se pokusit o to vylepšit život těm, které jsme o to připravili. Ta zvířata jsou odkázána na nás, tak jim ukažme, že jsme toho schopni.
-
Dobrý den,
tady se nejedná pouze o koncepci ZOO a samotná zvířata, ale o celé Ústí nad Labem, které má v rámci ČR tu nejhorší pověst a potřebuje udělat něco pozitivně troufalého, nadčasového, vzdušného a reprezentativního. Páni radní, zbourejte ten beton a nechte nadechnout nejenom ZOO, ale celé Ústí!
V osobě Petra Fejka máte příležitost, která se vám nebude několik dalších volebních období opakovat. Pražská ZOO je v očích světa díky němu něco jako Karlův most. Kdybych byla doktorka Pšenková, tak podpořím Petra Fejka.
S pozdravem
Mgr. Helena Fišerová
-
@housenka o tom co sem patří rozhodují možnosti daného zřizovatele, a ty tady nejsou a bylo to celkem přesně p. Fejkem shrnuto v projevu, a pokud na něco nemám, tak si to nemohu dovolit, ostatně zoo je toho přesným důkazem a paní Pšenková akorát podporuje iluzi.
-
@michal-m ať rozhodnou lidé? To se bude rozhodovat v nějaké anketě? Mám pocit, že výběrové řízení rozhoduje odborná komise a rozhodnutí provádí odpovědný orgán.
-
@davidd Jistě, máte na svůj názor právo. Stejně jako já.
-
@housenka co to má společného s názorem. Ústí prostě nemá peníze na provozování zoo na současné moderní úrovni v daném rozsahu, tedy pokud nebudeme zvěřinec u cirkusu považovat za zoologický chov.
-
Dobrý večer,
musím přiznat, že mě včerejší prezentace pana Fejka dostala.
Na úvod se nebál pojmenovat všechny chyby a nedostatky, které ústecká ZOO ve své historii zažila. To je pro mě signál, že se nesnaží vedení města zalíbit a nechce funkci ředitele za každou cenu. Prostě, jasně ukázal na problémy a poté nabídl i jejich řešení.
Miluji zvířata, takže druhy, o které máme přijít, mi budou chybět. Úplně ale chápu, že člověk nemůže mít všechno a to evidentně platí i pro ZOO.
Rád se tedy pojedu na tato zvířata podívat do zahrad, kde se jim bude dařit a naopak pozvu všechny do ústecké ZOO, která by mohla být podle plánů pana Fejka také jedinečná.
Moc mu držím palce, aby post ředitele ústecké ZOO dostal právě on!
Zároveň ale musím uznat, že mě oslovily i některé nápady paní Pšenkové.
Umím si tedy představit ideální kombinaci, kdy se ředitelem ústecké ZOO stane potřebný krizový manažer, pan Fejk, který si vezme do svého týmu paní Pšenkovou.
Nevím ale, jak moc je tato kombinace reálná.
Ať už vyhraje ten nebo ten, hlavně, ať vyhrají ta zvířata, naše zahrada a také naše město, které mám i přes spoustu chyb rád.
Hezký večer -
@davidd No také rozhodovala, a pokud umíte číst, odborná komise konstatovala, že oba návrhy i když rozdílných koncepcí jsou mimořádně kvalitní, asi proto chtějí znát názory lidí, můžete mít krásný projekt, prostě zcela novou koncepci posvěcenou desítkou komisí, ale pokud nebudou do ZOO chodit lidé, budou to jen vyhozené peníze. Navíc koncepce p. Fejka hovoří o potenciálu návštěvnosti 300 ti. lidí za rok, což je divné, Ústecká ZOO byla na vrcholu v 70-80 letech, kdy to byla vcelku moderní ZOO, podporovaná komunisty kteří do ní rvaly peníze, a stavělo se o sto šest, návštěvní rekord byl v roce 1988, kdy bylo dosaženo historického rekordu v návštěvnosti, který nebyl dosud překonán – 178 143 osob.
Neví kde chce vzít pan Fejk 300 tisíc návštěvníků, když "odbourá" iniciační zvířata, a udělá z toho lesopark. Zdroj : https://cs.wikipedia.org/wiki/Zoologická_zahrada_Ústí_nad_Labem
-
@zuzina82 Přečtěte si její koncepci, já nejsem její mluvčí, mně se prostě jen líbí více její názor. U pavilonu šelem není žádný extra problém, kromě drahého chovu velkých koček ( tygr a lev ), lze příkladem vypustit tyto šelmy upravit výběh, a ten nově poskytnout propojením například extra vzácným sněžným levhartům ( které máme) . Samozřejmě, že se to beze změny neobejde, za mě pořád lepší, než mít místo pavilonu šelem kontaktní průchodovou voliéru s vodním ptactvem ( jako kačenky a další ) po vzoru ZOO Chomutov, kde si za 10,- koupíte z automatu granule, a máte o zábavu postaráno.
-
@helena-fišerová Kdyby, kdyby ... atd. Samozřejmě, máte právo na názor, ale vyvaroval bych se podsouvat paní Pšenkové, co byste udělala na jejím místě, kdyby vám létala kuřata do úst, nemusela byste k plotně, paní magistro.
S pozdravem...
-
Dobrý den,
rád bych se vyjádřil k danému tématu, k budoucnosti Zoologické zahrady v Ústí nad Labem. Po podrobném seznámení se s předloženými koncepcemi rozvoje zahrady a jejich vzájemnému porovnání, musím na základě svých zkušeností s problematikou zoologických zahrad konstatovat, že jako mnohem realističtější a z hlediska podmínek a budoucnosti zahrady vhodnější, se mi jeví koncepce paní zooložky Ing. Pšenkové, nežli koncepce pana Dr. Fejka.
Koncepce paní Ing. Pšenkové přirozeně a v dobrém navazuje na vše dobré, co již v zahradě bylo vybudováno a dosaženo, s tímto pak realisticky pracuje a perspektivně přetváří. Respektuje zahradu jako takovou, její polohu, terén, přírodní podmínky, rozlohu, možnosti provozu zahrady, chovu zvířat, ekonomiku i návštěvnost. Pracuje i s možností jejího celoročního návštěvnického provozu, vhodnou kombinací a vzájemným doplňováním venkovních otevřených expozic s vnitřními expozicemi pavilonového typu.
Projekt pana Dr. Fejka sice přináší mnohé důležité a zajímavé myšlenky k přebudování zahrady, ale jeho studie není vhodná pro prostředí a terén Zoo v Ústí. Koncepce velkých rozlehlých , druhově společných expozic zvířat má své opodstatnění, svůj smysl v dnešních moderních evropských zahradách, ale je vhodná pro rozlohově větší zahrady ležící více či méně v rovině, nikoli na svazích.
Stejně tak po stránce ekonomické, finančních nákladů přeměny stávající zahrady v zahradu moderní, vyhovující podmínkám pro chov vzácných druhů zvířat v péči člověka, provozu zahrady i návštěvníkům je koncepce paní Ing. Pšenkové mnohem lepší a perspektivnější. Vychází z podmínek zahrady i samotného města a kraje, za stejný objem finančních prostředků nabízí daleko větší celoroční možnosti využití zahrady pro návštěvníky, jak v letním, tak i v zimním ročním období. Za stejné prostředky jako pan Dr. Fejk umožňuje přeměnu a rozvoj stávajících pavilonů, výběhů i provozní části.
Paní inženýrka svým realistickým přístupem k podstatě věci a cílevědomostí zachovává a rozvijí moderní zahradu všeobecného zaměření, vhodnou do přírodních podmínek daného terénu, předkládá velice dobře zpracované a promyšlené finanční krytí na její přeměnu, správným směrem domýšlí i její nejvhodnější a nejpříznivější způsob prezentace veřejnosti.
Nejen na základě těchto faktů a skutečností doporučuji Zastupitelstvu i Radě přijmout návrh paní Ing. Pšenkové, Ph.D. a jmenovat ji k 1.7.2021 ředitelkou Zoologické zahrady v Ústí nad Labem.
Mgr. Ing. Otakar Holeček -
@otakar Dobrý den, nemohu nic jiného než souhlasit, to nemění nic na tom, že Dr. Fejk je skvělý manažer.
-
Dobrý den, rád bych se jako rodič dětí a zároveň i člověk, který rád chodí do přírody a zároveň navštěvuje i zoologické zahrady, vyjádřil k výběru nového ředitele ústecké zoo.
Obě koncepce jsou svým způsobem zajímavé. Nicméně domnívám se, že hlavní otázkou je, jakým způsobem bude v budoucnu zoologická zahrada financována. Kolik peněz je vedení města, současné ale hlavně i ty následují, ochotno investovat do oprav a dalšího provozu. Od toho se myslím musí odvíjet i další směřování celé zoologické zahrady.
Dovolte mi poznamenat, že jako rodilý Chomutovák jsem měl tu možnost sledovat, jak se Chomutovská zoologická měnila z ošklivého parku s rozbitými a oprýskanými pavilony, cestami a zázemím doslova v klenot Ústeckého kraje. Cesta to byla dlouhá, pomalá a jistě není zdaleka u konce. Pak zde máme zoologickou zahradu v Děčíně. Menší areál připomínající spíše rodinou zoo.A nyní se dostáváme k jádru problému. Na ústecké zoologické zahradě je vidět doslova na každém kroku zchátralá infrastruktura, malé, na dnešní dobu již zcela nevyhovující, pavilony a výběhy zvířat. To je problém, na který se zde zadělávalo mnoho mnoho let. Je zcela bez diskuze, že hlavní prioritou by mělo být dofinancovat zoo tak, aby byla mohla být v průběhu dalších let zrekonstruována. Hlavní prioritou by také mělo být, aby se ústecká zoo také vrátila do evropské asociace zoologických zahrad. Je to velká ostuda města ale i samotné zoologické zahrady, která musí být bezpodmínečně napravena.
Až další otázkou v pořadí by mělo být, k jaké koncepci se přiklonit. Ústecká zoologická zahrada si dlouhou dobu zakládá na tom, že chová právě ta ikonická zvířata - slony, velké kočkovité šelmy, opice... Nicméně pozorujeme-li současný trend v zoologických zahradách u nás i ve světě, je hlavní priorita kladena na pohodlí zvířat, na to, aby se ve svém "výběhu" cítila co nejvíce jako ve volné přírodě. Ústecká zoo je svojí rozlohou spíše menší, její rozloha se nemá kam rozšiřovat. Shodneme-li se na tom, že ústeckou zoo je třeba zrekonstruovat tak, aby měli svoje pohodlí jak všechna chovaná zvířata, tak ale i návštěvníci, je zde opravdu prostor a finance pro to, aby zde mohla být chována ta již zmiňovaná ikonická zvířata v prostředí odpovídající současným trendům a 21. století? Opravdu je zde prostor a finance pro to nainvestovat ohromné finance do nových velkých pavilonů pro slony, velké kočkovité šelmy či velké opice?
Já se domnívám, že současná situace, která nastala v ústecké zoologické zahradě, je i velkou příležitostí. Tou příležitostí je koncepce pana Fejka. Pojďme se nebát změn a chopme se šance, která se zde nabízí. Ústecká zoologická zahrada má po mnoha letech šanci na svůj restart a zlepšení pověsti nejen u Ústečanů ale i u návštěvníků z blízkého i dalekého okolí. A v neposlední řadě mají velkou šanci na zlepšení životního prostředí i samotná zvířata. -
@m-kulawiak Dobrý den,
máte pravdu, bohužel bude to po těch desítkách let zanedbávání a podfinancování extra drahé, tak či tak. Jde o to, zda za velké peníze ZOO postupně opravit, modernizovat stávající pavilony, umístit do nich vhodná ale druhově rozmanitá zvířata a přemýšlet na dalším využití jejich vnitřního potenciálu, nebo se vydat zcela jiným směrem, a sice rozlehlých venkovních expozic, s jinou skladbou zvířat ( mají to být kontaktní expozice ) čili předpokládám, že například šelmy v těch kontaktních expozicích nebudou. Tedy překopat celou ZOO, pavilony budou sice postupně ale nenávratně nadbytečné, víte jakmile se to zbourá, už to nikdo, nikdy v dnešních cenách nedokáže postavit, něco jiného je rekonstrukce a modernizace ( případné rozšíření ) toho co stojí, něco jiného je to nenávratně zbourat. Nehledě na to, že samotné bourací práce a naprostá změna konceptu bude také extrémně drahá ( víte kolik je tam betonu ) , to bude trvat roky a roky. Bude to nezvratný krok, nepůjde to ničím nahradit, nakonec pan Fejk, to ani nezastírá, pokud bude něco nového sám uvádí budou to dřevostavby ( uvádí nízko nákladové ) také si položte otázku, jak dlouho ty nové nízkonákladové "dřevěné altánky expozic" vydrží, osobně to vidím na pár let, podle toho zda a jak často se budou natírat barvou na dřevo. -
@michal-m tak co se týče čtení, tak podle odborné komise vyhrála koncepce p.Fejka. Co se týče jeho koncepce, tak lesopark mu stále posouváte vy, když už tak spíš to safari. Hlavně je ale realista. O nějakém navazování na současný stav.... naprosto tristní chov velkých koček, slonů, orangutani, to je hodně smutné, až trestuhodné, gibonni ani nemluvit. Ta druhá koncepce, to je takové snění, zatímco se to celé rozpadá, zahradě akutně hrozí vyloučení z asociace, tam se mluví o zachování stavu a vylepšení na světovou úroveň, jako za co a s kým. To je jako o snění o extralize v Ústí.
-
@davidd Fórum města Ústí nad Labem - Budoucnost Zoologické zahrady Ústí nad Labem. Diskutovat lze až do 14. června.
-
Rozhodně si myslím, že koncepce pana doktora Fejka má pro Ústí nad Labem smysl. Pan doktor má zkušenost a jeho výsledky mluví za vše. To, co dokázal vybudovat v Praze je neuvěřitelné. Jen si vezměte, kolik lidí z celé republiky jezdí do Pražské ZOO. Ústí jako takové trpí nedostatkem atraktivity, opravdu se k nám moc lidí nehrne. Kromě přírody je zde nemá co nalákat. Dovedu si představit, že pokud by v Ústeckém kraji byla takováhle špičková zoo, jakou ji představuje ve své vizi Petr Fejk, byla by to pro město a hlavně pro ZOO příjemná a velmi potřebná vzpruha! Ústí, jako krajské město si zaslouží mít krásnou ZOO, do které budou jezdit lidi z celého kraje i z delších vzdáleností.
Jeho myšlenka ohledně zvířat je velmi sympatická. Ano, mříže a uzavřené výběhy jsou koncepce minulého režimu. Je načase tohle změnit, zvířata si v zajetí zaslouží důstojný život. Jak vypadá ZOO momentálně? Samý beton. Jakoby toho betonu nebylo v Ústí dost. Přinesme do našeho města více zeleně.
Pevně doufám, že se zastupitelstvo rozhodne správně a nevyhraje opět potřeba si tam dosadit někoho pohodlného, kdo bude držet hubu a krok.