Budoucnost Zoologické zahrady Ústí nad Labem
-
@michal-m Není potřeba měnit obor, pan Fejk je ten nejpovolanější nejenom v ČR, což zastupitelé v Ústí nepochybně vědí.
-
@jesterka Dobrý den, to ale mohou děti i nyní, v horní části máte hřiště a kontaktní dvorek chybí tam pouze jezírko, ale to by šlo vyřešit, proč dělat to co tam je přes celou zoo, pokud to tedy bude pak ještě zoo. Jinak nejsou pouze nejmenší děti pro které zvíře co zvíře a postačuje jim nakrmit si kozu a dvě hodinky se čachtat v jezírku, ZOO plní mnoho funkcí ( už to tu bylo popsáno a mnohem podrobněji než ode mne), myslím si, že například děti školní, nebo studenty, opravdu pouhý dvoreček s prasátkem, ovečkou a jezírkem neuspokojí. Navíc aby to bylo napsáno korektně, pan Fejk chce vybudovat také velkokapacitní více druhové prostupné výběhy - asi něco jako safari, to ale zase nebude to, co očekáváte, sice budete moci vstoupit do výběhu ale nemyslete si, že si budou malé děti hrát a krmit zebry či žirafy, tam se volně pohybující, nakonec ani ti ptáci z plánovaných voliér nepřiletí si hrát na povel. Ale jinak samozřejmě respektuji váš pohled.
-
@helena-fišerová To nikdo přece nevyvrací, já pouze podporuji koncepcí spíše rozvoje zoo paní Ing. Jestli je nebo není nejpovolanější nevím, podle mne má prostě mnohem lepší a rozpracovanější návrh, na skutečnou zoo, která bude i nadále chovat vzácná zvířata, a nebude se z ní dělat dvoreček a ptačí expozice.
Podle mne ani není pravda, že je naše ZOO v katastrofálním stavu, ano je dlouhodobě dost podfinancována, některé pavilony z těch 80 let potřebují generálku ( měla přijít tak před 15 ti lety ), ale buďme objektivní, jako že by tam byla místo ZOO jedna velká rozvalina, není pravda. Jsou tam i zdařilé projekty, př. přestavba pro tuleně ( dokonce byla nějak oceněna ), nová expozice tučňáků ( nedávno přestavěná a otevřená, pravděpodobně i vyvádí mladé ), pavilon orangutanů také prošel rekonstrukcí, tam je tragédie, že tam orangutani vůbec jsou ( je to proti rozumu - nacpat velké pralesní a stromové zvíře do malého pavilonu a posadit jej na beton kde jen sedí za sklem na holém betonu bez jedné jediné rostliny, to opravdu odporuje zdravému rozumu ) , ale jejich pavilon se přece dá využít pro menší zvíře a orangutany stačí přemístit do přestavěného pavilonu slonů, i ten není žádnou zříceninou, byl postaven v roce 2004 ( tedy má 17 let ) což na železo- betonovou stavbu není žádná tragédie, z hlediska její životnosti ( svého času byl tento pavilon označen jako architektonický skvost ) . Také se často zmiňuje pavilon šelem, nevím nejsem odborník, ale přijde mi, že tam mají dostatečné výběhy, zejména u lvů nevidím problém, mají jak vnitřní tak venkovní prostor ( mj. také se tam bez problému rozmnožují ), přesně nevím tedy, v čem je problém a jaký prostor by tedy byl adekvátní ( 2 Km čtvereční výběhu ? asi ne ... )
Ale opravdu si nemyslím, že máme nechat vše zchátrat ( uzavírat postupně jak uvádí Dr. Fejk ), změnit skladbu zvířat a postupně vše zbourat.
-
@kukynka ano přesně tak. A neodpustím si tady to sdělení, že pro několik reakcí a svůj názor na Zoo se mnou jako zaměstnancem byl ukončen pracovní poměr. Neuvěřitelné. Evidentně má s mým názorem problém i nynější vedení. No nic, doufám, že to se Zoo dopadne dobře už kvůli samotným zvířatům.
-
@michal-m Oceňuji, že jste se vrátil k podstatě, ale "vědecká" propracovanost paní Pšenkové, je hlavní důvod proč využít manažérskou přímočarost pana Fejka. ZOO i Ústí potřebují rychlou, efektivní inovaci, zaměřenou na humánní chov zvířat a takřka okamžitou marketingovou odezvu. Už samotné angažování pana Fejka zvedne návštěvnost, vzbudí očekávání a vytvoří tlak na rychlost proměny, což je autorská licence pana Fejka. Akademické štěpení problémů na atomy je pro někoho líbivé na papíře, ale v praxi za krátkou dobu neproveditelné. Srovnáváme potřebnou revoluci a mediálně nenápadnou evoluci, která nevysvobodí zvířata ani nepřivede návštěvníky.
-
@helena-fišerová To jsou prostě dva odlišné pohledy, dvě odlišné koncepce, popravdě nevím co více k tomu napsat a neopakovat se pořád dokola, každé pojetí má svoje, nakonec nerozhodujeme o tom. Až bude známa vítězná koncepce, bylo by dobré podpořit vítězného kandidáta, protože rozhodnutí již bylo uděláno a nemá smysl to dále donekonečna řešit nebo zpochybňovat vítěze a jeho koncepci ( nakonec všem se zavděčit nelze ), ať to bude Ing. Pšenková nebo Dr. Fejk.
Přiznám se, že už toto téma sám za sebe přetahuji, zas tak zásadní to mne není. Když to nakonec s tou přeměnou ZOO nedopadne, tak si zajedu jinam. No stress :-))
Děkuji Vám za názor a diskusi, jsem s úctou.
-
@michal-m Ať se Vám daří. Helena
-
@helena-fišerová Děkuji a přeji Vám vše dobré.
-
@petra-m možná lidí pracující v zoo,určitě by měli co říct
-
Dobrý den,
stejně jako většina diskutujících i já předpokládám, že tento prostor je určen jen pro to, aby si komise potvrdila svůj závěr - tedy vítěze výběrového řízení v podobě pana Fejka. Pokud by tomu tak nebylo, pak se nabízí otázka, k čemu komise slouží.
Po přečtení koncepcí souhlasím i já s rozhodnutím komise o vítězi. Koncepce pana Fejka má dle mého názoru více plusových bodů:
-
Ekonomická soběstačnost by měla být pro město velmi důležitým aspektem. Zatímco pan Fejk se na to zaměřuje z dlouhodobého pohledu (snížení personalních nákladů, budování méně náročných expozic,...), paní Pšenková jde na krátkodobě ve formě vypisovaných dotací, které mají časové ohraničení pro čerpání. Nabízí se tak otázka, co by paní Pšenková dělala se ZOO, která bude mít nákladný provoz a dotační tituly nebudou vypsány?
-
Atraktivnost - část diskutujících vidí v koncepci pana Fejka zoopark Chomutov nebo safari ve Dvoře Králové. Já v tom vidím něco nového, unikátního, "interaktivního" a moderního. Moderního ve smyslu ZOO 21. století. Tlak veřejnosti na ukončení standardního chovu zvířat v klecích bude do budoucna sílit víc a víc. Čím dřív se posuneme dopředu, tím více můžeme ušetřit do budoucna.
-
Koncepce - kdybych to měl parafrázovat, tak zatímco paní Pšenková navrhuje "půjdeme stejným směrem, ale budeme větší a dražší", u pana Fejka se mi líbí "otočíme kormidlem o 180°, ale nepojedeme na parníku, ale větší eko-jachtě". Upřímně, stavět koncepci paní Pšenkové na zašlé slávě ikonických zvířat je slepá ulička - kdyby ji totiž občané Ústeckého kraje vnímali jako historický cenný odkaz, neměla by v reálu nejhorší návštěvnost i v porovnání s menšími městy.
Hezký den.
-
-
@kukynka... no já své řekla zde a dnes mi bylo sděleno, že jsem s prací v ZOO skončila a původně závazné prodloužení smlouvy se tedy neuskuteční. Proč asi? To je mi už jasné. Ale i tak si stojím za svým a vším co jsem zde napsala.
-
@zuzina82 Chcete naznačit, že výpověď byla uskutečněna na základě vašich názorů zde v diskuzi? Chapadla zdejší mafie jsou dlouhá, ale že až tak?!
-
Souhlasim s konceptem pana Fejka.A verim, ze dokaze vyvest ZOO z doby temna.
-
Libi se mi projekt p. Dr. Petra Fejka.
-
Základem je nerozhodovat se v tomto případě emocemi. Koncepce paní inženýrky je sice pěkná, ale ukázalo se na ní, že skutečně není krizovým managerem. Koncepce, která je navržená se prostě nezaplatí nikdo na to peníze nedá a jen se prohloubí krize celé zoo. Plán také není realizovatelný v časech, které paní uvádí. Prostě nemůže mít zkušenosti z toho co napsala s krizovým řízením a řízením projektů. Má ráda zvířata a asi je dobrý zoologa, ale chce mít v zoo všechno. Od slonů, orangutanů po tropický pavilon, ale to není cesta, určitě ne následujících 10 let. Mít nadále v Ústí slony je blbost, pavilon moderních parametrů, který vám evropské zoo instituce schválí a bude dostatečný dalších min. 30 let v dnešních cenách nepořídíte pod 400 milionů a to se bavíme o základním pavilonu. Reálně vzhledem k nárokům, které ze strany EAZA apod. stále rostou se bavíme spíše o částce 800 a více milionů jen pro slony v době realizace a jen projekt a studie bude stát jednotky desítek milionů..Přestavba a vytvoření tropického pavilonu ze současného exotaria za jednotky desítek milionů, kterou zmiňuje paní v dokumentu je také utopie a mohli bychom pokračovat dále. Paní má hezkou vizi o zoo, ale nestojí pevně nohami na zemi. Zoo Ústí potřebuje krizového manažera a Fejk je z mého pohledu to nejlepší co zoo může potkat i když představy o potřebném rozpočtu také podstřelil, ale alespoň nezmiňuje slony a chce zlikvidovat staré pavilony, které budou v případě rekonstrukce jen dírou na peníze.. A ano smiřte se s tím, že na drahá zvířata typu sloni, nosorožci, tygři, medvědí a velké šelmy momentálně zoo nemá...Je potřeba vybudovat pevné základy nejdříve a to opravou a stavbou mega pavilonů a pokračováním ve stávající skladbě chovaných druhů nejde...Nehledě na to, že nevím proč by všude museli být sloni - pěkný pavilon je v zoo Praha, i když už také skoro rozlohou nedostatečný a vzhledem ke světovým standardům, které se pořád zvyšují. Sloninec už deset let projektují a připravují v Plzni, Sloninec je v Liberci a to také starý, ve Zlíně také modernizovali teď, Dvůr Králové, Ostrava.. je blbost a neekonomické mít slony všude v zemi velikosti ČR...Jen příklad..Podobné je to s orangutany atd. Mobilita se zvyšuje a Fejk má pravdu, že je potřeba zoo Ústí úplně změnit. Jít cestou průchozích voliér a velkých výběhů, kam je možné vstoupit se mi zdá zajímavé. Rovněž se více zaměřit i na česká ohrožená zvířata a více se v zoo věnovat enviromentální výchově např.to sokolnictví, ale i kroužky atd. Potenciál návštěvnosti vidím až ke 400tis, ale je potřeba také dělat správný MKT. I díky tomu je zoo Praha tam,kde je dnes. Prostě ať to není klidně Fejk, ale vemte tam hlavně krizového manažera se zkušenostmi
-
No právě, přesně jak píšete. Všichni chovaj slony. A to je právě ta příležitost pro Ústí v podání koncepce dr.Pšenkové! Která při prezentaci, jestli jsem to dobře pochopila, nabídla možnost vybudovat ustájení pro nepotřebné sloní samce, které nebude kam dávat. Jak známo, ve sloním stádě může být pouze jeden dospělý samec. A co s těmi přebývajícími, když budeme mít všude zahrady nenáročného charakteru, že by do cirkusu? A projekt tohoto typu (pomoc ostatním zahradám) právě nejvíc zvyšuje prestiž zoo.
-
Dobrý den, pane Otakare, oceňuji Váš konstruktivní příspěvek. Jen bych ho ještě doplnila, když dovolíte: - moderní podobu pražská zoo dostala již za působení dr. Zdeňka Veselovského, padesát let jeho práce jí přineslo nejvíce věhlasu a uznání, a to zejména tehdy ojedinělým záchranným programem na koně převalského, který mimochodem Praha vede dodnes (tedy opět vědecký přístup).
- a proto si můžeme položit otázku, co by dnes slavná Praha byla bez mnoha svých ikonických zvířat? (např.goril apod.)
- Zoo Praha je v rámci ČR stát ve státě, má nesrovnatelně jiné možnosti (pochybuji, že by se kvůli UL politici dohadovali, jestli si půjčíme pandu) a to opravdu není zásluha dr.Fejka. Za jeho působení pražskou zoo postihla likvidační povodeň, která vyvolala obrovský zájem o zoo - reklama a sponzoři zadarmo. Město muselo investovat naráz ohromné prostředky do okamžité urychlené obnovy a vpodstatě znovuzrození v novém provedení (ale druhové spektrum kupodivu plus mínus zachovali).
-jestli si fandové koncepce dr.Fejka představují, že pan doktor nastoupí a mávne kouzelným proutkem, a vznikne světový unikát, tak by se měli připravit na několik let, po která budou moci navštěvovat pouhé zbořeniště.
-
@jana
Dobrý den, paní Jano, také velmi oceňuji váš konstruktivní a velmi rozumný přístup k oběma koncepcích i uchazečům o místo ředitele zahrady. Kéž by váš nadhled a vaše vidění věcí ve všech širších i hlubších souvislostech měli i ostatní účastníci této stránky, nakonec i radní, kteří budou o všem rozhodovat a mít konečné slovo.
K doplnění ještě dodávám.
Dnes stoji zoologická zahrada na určitém rozcestí a má před sebou prakticky dvě další možné cesty vývoje:- První cesta směřuje k vytvoření moderní zoologické zahrady všeobecného zaměření s určitým, dříve stanoveným, akcentem na faunu zejména Asie, při zachování vzácných a ohrožených druhů zvířat i z ostatních kontinentů. Její dosažení je možné navázáním na vše dobré a pozitivní, čeho zahrada v minulosti dosáhla, postupnou přestavbou a přeměnou stávajících pavilonů a výběhů v chovná zařízení odpovídající dnešním potřebách chovu zvířat, práce chovatelů, i která by přístupnou a zajímavou formou seznámila návštěvníky s jednotlivými druhy či skupinami zvířat.
Je to cesta dlouhá a finančně náročná, ale dobře vedoucí k cíli postupnému vybudování moderní zahrady se všemi jejími atributy: ochrana a chov ohrožených druhů zvířat, úloha záložního chovu zvířat při jejich ohrožení či vymizení ve volné přírodě, prezentace živočišné říše návštěvníkům a výchova člověka ke vztahu k přírodě a ke všemu živému.
Je to cesta, která má cenu a smysl, protože ve všem naplňuje funkci a poslání zoologických zahrad. Je to cesta paní Ing. Ilony Pšenkové, která má zájem postupně přetvořit současnou zahradu (která vůbec není špatná, jak zde bohužel tvrdí někteří) ve špičkové moderní chovatelské zařízení odpovídajícím způsobem prezentující zvířata veřejnosti.
Při vhodné přestavbě a postupným přístavbám pavilonů zahrada klidně může chovat i náročné a druhy, jako jsou primáti, šelmy apod. Není důvod, proč by to tak nemohlo být. Navíc, paní Pšenková je erudovaný výborný zoolog, schopný věci dobře zorganizovat a je schopna rozumně a slušně empaticky jednat se všemi partnery i zaměstnanci. - Druhá cesta prezentovaná panem Dr. Petrem Fejkem je v podstatě, zjednodušeně řečeno, cestou trochu revoluční, předpokládá zrušení velké části současných chovů, odstranění současných chovných zařízení a vybudování zahrady spíše než chovatelského a odborného zaměření, zahrady "volnějšího" typu.
Je to ovšem také cesta dlouhá a velmi drahá, finančně mnohem náročnější, než její autor uvádí. Jít tímto směrem by však znamenalo přerušení řady dosavadních chovů, drahé demolice současných zařízení, které by stály desítky milionů korun a stavbu nových drahých zařízení. Autor si dostatečně neuvědomuje, že mnohé současné pavilony a výběhy v zahradě se dají přestavět, přebudovat, rozšířit, najít pro ně odpovídající druhy zvířat, zkrátka, se současným stavem zahrady se dá v budoucnu velice dobře pracovat a navazovat na něj. I cesta pana Dr. Fejka by stála stovky milionů korun a navíc by nevedla k vytyčenému cíli, v zahradu s chovem bohatého spektra vzácných a ohrožených druhů v lepších chovatelských podmínkách.
Závěrem bych rád řekl, že ať již Rada jmenuje ředitelem Petra či Pavla, v obou případech bude muset do zahrady po dlouhá léta masivně investovat.
Rozhodující však je to, zda chce v Ústí skutečně moderní zahradu se vzácnými druhy ohrožených zvířat a s důležitými evropskými chovy, nebo za podobné peníze zahradu o pár stupňů nižší chovatelské hodnoty a nižší úrovně, zaměřenou spíše na prezentaci nenáročných běžných druhů a zábavu návštěvníků. V tomto je zásadní rozdíl mezi oběma koncepcemi. Obě koncepce jsou drahé, obě náročné, obě jsou během na delší trať. Ale koncepce, cesta i vlastní osobnost paní Pšenkové dávají všemu lepší a větší záruky, že se zahradu podaří, dříve či později, přeměnit v zahradu chovatelsky i prezenčně v zahradu evropskou.
Paní Ing. Pšenková má však i bonus navíc, je vstřícná, chápavá, empatická, ochotná, má dar umění jednat slušně a rozumně s lidmi a naslouchat jim. Ještě navíc je vynikající zkušený zoolog a přednosti i slabiny zahrady velice dobře zná.
Proto na základě dříve uvedených i současných faktů, doporučuji Radě skutečně dobře a promyšleně, s určitým nadhledem, vše zvážit a na místo ředitelky Zoologické zahrady v Ústí nad Labem jmenovat paní Ing. Ilonu Pšenkovou, která je odbornou i lidskou zárukou moderní budoucnosti zoo.
Otakar - První cesta směřuje k vytvoření moderní zoologické zahrady všeobecného zaměření s určitým, dříve stanoveným, akcentem na faunu zejména Asie, při zachování vzácných a ohrožených druhů zvířat i z ostatních kontinentů. Její dosažení je možné navázáním na vše dobré a pozitivní, čeho zahrada v minulosti dosáhla, postupnou přestavbou a přeměnou stávajících pavilonů a výběhů v chovná zařízení odpovídající dnešním potřebách chovu zvířat, práce chovatelů, i která by přístupnou a zajímavou formou seznámila návštěvníky s jednotlivými druhy či skupinami zvířat.
-
@otakar Myslím, že paní Pšenková už šanci měla, ale na vlastní žádost odešla. Proč ji tedy nevyužila? A jinak, doporučuji si přečíst knihu Jak se dělá Zoo. Tam máte vysvětlení proč někteří lidé z Prahy odešli a hodně dalších informací. A to, že je pražská Zoo tak oblíbená je hlavně zásluha pana Fejka. Hezký večer.
-
Dobrý den, prostudovala jsem si oba návrhy a v podstatě jsou dobré oba. OVŠEM otázka je, který je vhodnější pro ústeckou zoo. Za mě určitě ten paní Pšenkové. Nějak si nedovedu představit odvézt zvířata - kam nebo je snad utrácet? To snad nedovolí nikdo soudný. Bourat pavilony lze skutečně za slibovanou částku na rok? Demolice jedné budovy možná, ale...Určitě by bylo lepší postavit nový pavilon, přesunout tam zvířata a zbourat či přestavět ten ve kterém jsou nyní. Pana Fejka si velice vážím, ale tento jeho návrh nepatří k těm nejpovedenějším. Pokud chce Ústí zoologickou zahradu tak zvolí paní Pšenkovou a pokud chce zábavní park tak pana Fejka. Já bych byl pro zoo.